تبلیغات

 

 

هیاهو - گم شدن 25 میلیارد دلار تکذیب شد
یکشنبه 12 مهر 1388  04:04 ب.ظ
توسط: یزدان

 

 

رئیس کل دیوان محاسبات کشور درباره علل بروز برخی اختلاف ها در حسابرسی دستگاههای اجرایی گفت : این اختلاف ها عمدتا در تفریغ بودجه است که به سه روش حسابرسی مالی ، حسابرسی رعایت (انطباق هزینه ها با قانون) و حسابرسی عملکرد انجام می شود.
عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه همایش "حسابرسی عملکرد ، پاسخگویی و ارتقای بهره وری" در مصاحبه با خبرنگار واحد مرکزی خبر با اشاره به تصور غلطی که از این اختلافات به عنوان اختلاس یا سوء استفاده های مالی در افکار عمومی شکل می گیرد ، تصریح کرد : 98 درصد این موارد رعایت نکردن قانون یا همان هزینه کردن در جایی غیر از آنچه در قانون آمده ، است و مصداق اختلاس یا سوءاستفاده نیست.

وی افزود : در این موارد مسئولان مربوطه به هیات های مستشاری دعوت می شوند و تذکر داده می شود و آنها نیز موظف یه اصلاح هستند و اگر حیف و میلی شده باشد ،به خزانه برمی گردد.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در خصوص انتشار خبر واریز نشدن 25 میلیارد دلار درآمد فروش نفت به بانک مرکزی نیز گفت : ان را تکذیب کردیم چون وزارت نفت همه درآمد را به خزانه واریز نمی کند و معمولا بخشی از آن هزینه قراردادهای بیع متقابل و موارد دیگر می شود.

وی با اشاره به وظیفه دیوان محاسبات در نظارت بر فرایند اجرای اصل 44 قانون اساسی ، درباره معدن انگوران گفت : بررسی کارشناسان دیوان محاسبات نشان می دهد کارشناسی قیمت برای واگذاری این معدن صحیح نبوده و از برخی مسایل غفلت شده است.

رحمانی فضلی گفت : این موضوع را به صورت مکتوب به مسئولان عالی کشور و مسئولان مربوط اعلام و تقاضا کردیم در قیمت گذاری تجدید نظر شود.

وی با بیان اینکه باطل کردن این واگذاری وظیفه دیوان محاسبات نیست ، گفت : وظیفه دیوان ، اعمال نظارت و بررسی انحراف از قانون است .

رحمانی فضلی با بیان اینکه حسابرسی عملکرد ناظر بر سه بخش کارامدی ، صرفه اقتصادی و اثربخشی است ، گفت : افزایش بهره وری محصول نهایی این اقدام است.

وی افزود : حسابرسی عملکرد نیازمند تغییر ساختار دیوان و دستگاهها ، تدوین قوانین جدید ، آموزش نیروی انسانی و دسترسی بروز به اطلاعات است.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور با اشاره به بهره گیری از تجارب مالزی و ترکیه در حسابرسی عملکرد گفت : در این همایش این موضوع تبیین می شود.

وی همچنین ارائه به موقع تفریغ بودجه را از سیاستهای دیوان محاسبات بیان کرد و گفت : با توجه به اینکه تفریغ معمولا یکسال از عملکرد بودجه عقب است ، سال گذشته گزارش 9 دوازدهم و امسال گزارش 3 دوازدهم را به صورت فصلی تهیه کردیم تا نمایندگان و مسئولان در جریان کارها قرار بگیرند .

وی با اشاره به مثبت بودن نتایج تفریغ سه ماهه نخست بودجه امسال گفت : در این گزارش برخی آیین نامه های دستگاههای اجرایی هنوز ابلاغ نشده و برخی درآمدهای دولت مانند بخش مالیات نیز محقق نشده است که البته زمان 9 ماهه برای تحقق این اهداف وجود دارد.

رحمانی فضلی با مثبت خواندن ارزیابی درآمدی دولت گفت : درآمدهای نفتی بیش از پیش بینی حاصل شده است اما واردات فرآورده های نفتی داشته ایم که در بودجه نبوده است.

وی افزود:در برخی طرح های عمرانی نیز هنوز تخصیص ها کامل داده نشده است.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور همکاری دستگاههای اجرایی را با این دیوان مطلوب ارزیابی کرد.


  • آخرین ویرایش:-